Psychoterapia, czyli jak przywrócić równowagę sobie i swojemu życiu?

Zastanawiając się nad sobą, niezależnie od tego, czy chodzimy do szkoły, pracujemy, czy jesteśmy w związku lub jesteśmy sami, szukamy odpowiedzi, dlaczego jest nam źle? Mamy kochającą rodzinę, wspaniałych przyjaciół, a mimo wszystko zamykamy się w sobie, unikamy wychodzenia z domu i z nikim nie chcemy rozmawiać. Czasem mamy wrażenie, że świat wali się nam na głowę, nisko się oceniamy, dręczą nas lęki i kompleksy. To znak, że wystąpiły problemy emocjonalne. Nasza psychika krzyczy o pomoc, ale dławimy to w sobie, licząc, że stan, w którym się znaleźliśmy, sam minie. W permanentnej niewoli własnego umysłu tkwimy w przekonaniu, że tylko sami z tym sobie poradzimy. Kiedy jednak odzyskamy, choćby na chwilę, wewnętrzną odwagę, warto zwrócić się do psychologa lub psychoterapeuty.

8-1-Photo-by-Austin-Neill-on-Unsplash

Gdzie szukać pomocy?

Oczywiście w pierwszej kolejności wśród bliskich, przyjaciół i znajomych, którym powierzamy swoje smutki i problemy, a w zamian oczekujemy wsparcia i zrozumienia. W tym przypadku nie ma tu profesjonalnie przygotowanych do udzielenia pomocy specjalistów i nie zawsze ten rodzaj oddziaływań spełnia oczekiwania, ale bezsprzecznie jest on potrzebny. Kolejnym krokiem jest poradnictwo psychologiczne, z którego można skorzystać w poradniach zdrowia psychicznego, poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz różnorodnych punktach konsultacyjnych i prywatnych gabinetach. Realizują one określone zadania związane z szeroko rozumianym zdrowiem i rozwojem człowieka. Pomoc, jaką możemy uzyskać, skupia się na sposobach rozwiązania problemu lub wskazaniu kierunku, w którym warto podążać. Natomiast przywracaniu i wzmacnianiu równowagi psychicznej służy psychoterapia.

Czym jest pomoc psychologiczna?

To dość ogólne pojęcie określające szeroki zakres oddziaływań, na które składa się m.in. profilaktyka, porady i psychoedukacja. Jest to w pewnym sensie szczególny rodzaj kontaktu osoby potrzebującej pomocy ze specjalistą, który jej udziela. To psycholog, wykorzystując wiedzę i posiadane umiejętności, prowadzi nas przez wszystkie etapy terapii aż do osiągnięcia zakładanego rezultatu. I choć na tej „drodze” czeka nas wiele trudnych chwil, kiedy musimy zderzyć się z nierzadko bolesnymi wspomnieniami, warto zaufać naszemu przewodnikowi, by odnaleźć swój właściwy kierunek.

Długofalowa pomoc psychoterapeutyczna

Stres, nogi jak z waty, bojaźń przed kozetką i przenikającym nasz umysł wzrokiem psychoterapeuty – taki obraz często towarzyszy nam przy pierwszej wizycie. A przecież jesteśmy ulepieni z tej samej gliny. To tylko predyspozycje terapeuty, jego zamiłowanie do udzielania pomocy potrzebującym, zdobyta w tym zakresie wiedza i doświadczenie stawia nas naprzeciwko. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że psychoterapia to długa i nierzadko wyboista droga, podczas której mierzymy się z własnymi trudnościami. Wymaga czasu, zaangażowania obu stron i wiary w to, że warto. Dla życia.

UWAŻNA Pracownia Terapii Poznań

Dziedzina, jaką jest psychoterapia, to niezwykłe połączenie psychologii, medycyny i filozofii z praktyką i działaniem psychoterapeuty wraz z całym bagażem jego doświadczeń, nabytej wiedzy, umiejętności oraz osobistych zachowań. My nie tylko leczymy, ale stwarzamy możliwość zobaczenia dręczących problemów w inny sposób, a więc doświadczenia samego siebie, przyglądania się tworzonym relacjom, odkrycia na nowo odpowiedzialności za własne życie. Gabinet terapeutyczny, który stworzyliśmy, jest jak bezpieczna przystań, gdzie odium wewnętrznego bólu staje się faktem, a ból rozpoznanym wrogiem, z którym nauczymy jak postępować, gdyby wrócił.

8-2-Photo-by-Ariel-Lustre-on-Unsplash

Nerwice, depresja, fobie, trudności emocjonalne związane z żałobą, utratą sensu życia, poczucie bezradności, niska samoocena, wszelkie niepowodzenia, konflikty i wiele innych objawów niezwykle dotkliwych dla życia codziennego to tylko niektóre obszary zdrowia psychicznego, gdzie psychoterapia ma niezaprzeczalny pozytywny wpływ naprawczy. Angażujemy do tego wiele dostępnych metod terapeutycznych, a wybór odpowiedniej dokonywany jest wspólnie ze zgłaszającą się do nas osobą. Do najbardziej znanych możemy zaliczyć: psychoterapię psychodynamiczną i behawioralno-poznawczą, które stosujemy z doskonałym skutkiem w naszej Pracowni Terapii w Poznaniu oraz psychoterapię Gestalt, systemową, narratywną, psychoanalityczną, ericksonowską i transakcyjną.

Każdy, kto czuje taką potrzebę, może z psychoterapii skorzystać, ponieważ nie tylko pomaga w odzyskaniu równowagi psychicznej, ale także somatycznej i fizycznej. Znakomicie sprawdza się w różnorodnych działaniach profilaktycznych. Równie efektywne rezultaty przynosi osobom, które pragną się rozwijać. Psychoterapia pozwala im odkryć nowe możliwości, a znane wykorzystywać inaczej.

 

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066