Co daje psychoterapia?

Dzisiejszy świat, w którym żyjemy bywa bardzo wymagający: praca, w której szef wymaga od nas 100% poświęcenia, mąż i dzieci, którzy potrzebują od nas uwagi i naszej obecności, rodzina i przyjaciele snujący wobec nas pewne oczekiwania. Jakby tego było mało sami podwyższamy sobie poprzeczkę: chcemy być wyżej, mieć więcej, czuć się lepiej. Trudo sprostać temu wszystkiemu, co szykuje dla nas życie. Czasem pod naporem doświadczeń, zdarzeń czy innych ludzi człowiek zaczyna się łamać, przestaje radzić sobie z codziennymi sprawami, własnymi emocjami a wreszcie – z samym sobą. Jak się z tego podnieść i ruszyć dalej?

Trudna rzeczywistość

Photo_by-_Toa_Heftiba_on_Unsplash

Na świecie nie ma ideałów. Gdyby człowiek stał się idealny, nie byłby już człowiekiem. Popełniamy błędy (często nawet te same). Ponosimy konsekwencje swoich czynów, czasem bardzo bolesne i zdarza się tak, że ciężko nam sobie z tym poradzić. My ludzie lubimy świadomość tego, że jesteśmy w stanie kontrolować swoje życie. Dlatego, gdy dzieje się coś, co jest poza naszą kontrolą: doznajemy nagłych ataków lękowych, mąż postanawia odejść, tracimy pracę, ktoś z naszych bliskich nagle choruje, a my nie mamy na to większego wpływu – reagujemy gniewem złością, paniką i trudno jest zetknąć się z rzeczywistością. Nie musimy być jednak z tym sami. Z pomocą może przyjść psychoterapia. Spotkania z psychoterapeutą, to czas i przestrzeń wyłącznie dla ciebie z osobą, która jest skupiona, by ciebie wysłuchać, zrozumieć i znaleźć sposoby na to byś wydobył się ze swoich schematów i mógł się rozwinąć.

Tym, co może nam pomóc, aby zrobić pierwszy krok i znaleźć wyjście z sytuacji jest akceptacja. „Akceptacja daje to, czego nigdy nie może osiągnąć rezygnacja, ponieważ w przeciwieństwie do niej, prowadzi do działania, podejmowania odpowiedzialności, przeświadczenia, że można znaleźć właściwą odpowiedź na to, co się stało.” (Mario Alonso Puig - „Wymyśl siebie od nowa.”) To, że zaakceptujemy trudną sytuację, w której obecnie jesteśmy nie oznacza, że się poddajemy – przeciwnie teraz właśnie jesteśmy w stanie poszukać nowych dróg i rozwiązań. Psychoterapia jest właśnie tym drugim krokiem, który robimy wspólnie z terapeutą.

Pozwól sobie na zmianę

Marcel Proust powiedział: „Prawdziwy akt odkrycia nie polega na odnajdywaniu nowych lądów, lecz na patrzeniu na stare w nowy sposób.” To właśnie psychoterapia daje nam możliwość odkrycia nie tylko sedna problemu, z jakim się zmagamy, ale przede wszystkim odkrycia siebie na nowo. Terapeuta dzięki częstym spotkaniom z klientem stara się zrozumieć czy problem, z którym on się zmaga wynika z obecnej sytuacji, w jakiej się znajduje, czy z powodu jego wewnętrznych emocji lub też wzorców, którymi się w życiu kieruje. W codziennym życiu przebywamy wśród wielu różnych osób, mając swoje własne przeświadczenia z przeszłości i przekonania, których próbujemy bronić. Psychoterapeuta poprzez rozmowę stara się zrozumieć sposób myślenia swojego klienta „wyławiając” te myśli i przekonania, które mogą zniekształcać rzeczywistość. Zwracając na to uwagę stara się jednocześnie pokazać sytuacje w innym świetle, oraz szukać nowych innych niż wcześniej perspektyw. Ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do tego, co znane (także sposobów myślenia, postrzegania, odczuwania) trudno nam tak po prostu zmienić nasze zachowanie. Psychoterapia pomaga nam wyzwolić się z automatycznego postępowania. W trakcie sesji mamy okazję "przećwiczyć" nasze zachowania jak np. rozwiązywanie konfliktów i wspólnie z terapeutą przyglądać się w tym sobie, by lepiej zrozumieć siebie i to, jak wpływamy na innych. Dzięki takiej „próbie generalnej”, z czasem stajemy się bardziej świadomi siebie i możemy przejąć stery naszego życia. Dodatkowo w trakcie rozmów nabywamy nowych umiejętności personalnych. Relacje z innymi ludźmi to bardzo ważna część życia człowieka. Kontakt z nimi wpływa na to, jacy jesteśmy, pozwala nam się rozwijać i dojrzewać. Tego doświadczamy w relacji z psychoterapeutą.

Photo_by_Florian_Klauer_on_Unsplash

Napisz nowy rozdział

To jak duże zmiany wniesie psychoterapia zależy od nas samych. Terapeuta dając nam pewne wskazówki, może nam w tym pomóc, mimo wszystko to my decydujemy o tym, jak pokierujemy naszym życiem i ile osiągniemy. Ważne jest nie tylko nasze zaangażowanie, ale także nastawienie do samej terapii, która jest często długim procesem. Najważniejszy jest jednak wysiłek, jaki włożymy w to, aby dokonać zmian w naszym życiu. Dajmy sobie szansę na nowy rozdział w życiu, na zmiany i na odkrywanie siebie. Możemy znaleźć w sobie więcej niż może się wydawać.

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066